czwartek, 23 marca 2017

SZACUNEK DO SIEBIE SAMEGO I INNYCH, JAKIE TO WAŻNE.

KUŹNIA HOME - OPISANE Z DOMU

 Chciałabym zacząć od słów Moje kochane, ale ta strona nie jest tylko i wyłącznie dla kobiet. Jest to blog lifestylowy, troszkę też rodzinny. Spewnością dla wszystkich.

 Więc może zwrócę się do Was Moi KOCHANI, sympatyczni, mili czytelnicy, choć w dużej mierze ten post może być kierowany jednak do Kobiet. A dlaczego, ponieważ, Wy Panowie może faktycznie macie więcej roboty i nie analizujecie wszystkiego tak jak My Kobiety;-)

Szacunek do samego siebie

 Dobra, do rzeczy. Będzie dziś na temat szacunku, szacunku takiego kierowanego do Kogoś innego oraz do samego siebie. W tym punkcie nadmienię o szacunku do Samego siebie. A więc jak to ująć? Otóż szacunek do samego siebie to podstawa w prawidłowym rozwoju Naszej osobowości. Nie piszę tego z wiedzy naukowej, bo takowej nie posiadam. Wiem jednak sporo z życia, obserwacji, opini Innych i na pewno mogę powiedzieć, że samoakceptacja jest naprawdę ważna. Nasuwa mi się tu słowo narcyzm, jednak nie, nie o tym będę pisać. Przytoczę w tym tekście jak siebie "kochać" w nie co inny sposób. Jak ważne w życiu jest znać swoją wartość, mieć swoje zdanie, a przede wszystkim potrafić go głośno wypowiadać. To takie proste (nie dla wszystkich), a zarazem takie trudne (dla nie których).

 Macie w życiu tak, że boicie się wyrazić swoje zdanie? Myślicie swoje, ale tylko w głowie przedstawiacie swoją wersję, a ktoś z kim prowadzisz dialog, ma Cię za taką szarą myszkę, która to potrafi wysłuchać, jest miła...Tiaaa, trudno być nie miłym jak się milczy. Ale wystarczy tylko, że wydusisz w końcu swoje zdanie, to jest poruszenie, przewrót oczami, nie ukrywana zbytnio złość, zaskoczenie, bo jak Ty możesz być tak niegrzeczna. Przecież Ci nie wypada, nigdy taka nie byłaś...
Tak to jest, a może w końcu postanowiłaś być sobą, i nie chodzi o to, że wyszła z Ciebie "wredna świnia" jaką zawsze byłaś, bo nią nie jesteś. Oczywiście, że nie jesteś. Po prostu zaczęłaś mieć swoje zdanie, nie wstydź się tego. To krok do sukcesu. Brawo!

 Przyszedł czas, kiedy stanęłaś przed lustrem i powiedziałaś dość. Dosyć oceniania, porównywania. Zasługujesz na szacunek, a jak to się ma w stosunku do życia? Otóż nie liczcie na to, że jak sama się nie uszanujesz, to uszanuję Cię ktoś inny. Never! Co to, to na pewno nie, Nie licz na to, bo na pewno tak nie będzie. 

I z tym oto nastawieniem spotykamy się na codzień w pracy, w domu, w parku, a nawet w zwykłej rozmowie telefonicznej...itp.

Pokochaj siebie i uszanuj, bo jesteś tego godzien.

Szacunek do innych

 Szacunek do kogoś innego. Rzecz indywidualna. Dlatego nie będę tutaj się rozpisywać. Jestem na pewno zdania takiego, iż szanujmy się nawzajem. Przytoczę tylko parę przykładów, które odzwierciedlają szacunek do drugiej osoby, ale myśle, że i nawet do samego siebie.

 Dlaczego matka w super markiecie z dzieckiem jest przez wiele osób oceniana,
-o Boże, z takim małym dzieckiem na zakupy, tyle zarazków , ale nikt nie pomyśli, że ta właśnie matka nie miała go z kim zostawić, a musiała zrobić zakupy akurat w tej chwili.

 A bo ta to pewnie wogóle nie czyta bajek, bo dziecko jakoś tak nic nie rozumie, tylko czy Ty z tą matką przebywasz 24 na dobę, i może akurat to dziecko potrzebuje więcej czasu żeby cokolwiek zrozumieć.

A bo Oni to pewnie źle ze sobą żyją, bo nawet na spacerach ich razem nie widać, a czemu nie przyjdzie tym mądralińskim do głowy, że może akurat dzisiaj uznaliście, że weźmiesz tylko jedno dziecko na spacer i pójdziesz z Nim sama, bo ostatnio przez nawał obowiązków odczuł to najbardziej i chcesz mu to jakoś wynagrodzić i tak się dogadaliście. I że tak wczoraj obserwatorko nie było Cię tutaj o tej samej porze.

Jak tak może w porze obiadowej dawać dziecku czekoladę!  ale czy ktoś przypuści, że tej właśnie czekolady to dziecko nie jadło przez dwa miesiące, bo ma na nią alergię, a obiad zjadł już godzinę temu.

Ludziska Moi kochani, mogłabym tych przykładów wymyślać tu mnóstwo. Nie są to historie związane ze Mną konkretnie, absolutnie. Kto czyta bloga, ten wie, że jestem szczera i są tutaj sytuacje z życia wzięte. Jednak, akurat te powyżej, to zupełnie przypadkowe wydarzenia, które może i gdzieś tam miały miejsce na tym wielkim świecie. Po prostu tak czasem bywa, hmm,  nie czasem, myślę, że znacznie częściej, i zupełnie niepotrzebnie, Otóż jakby każdy miał szacunek do  innych  i do siebie to TEGO BY NIE BYŁO! Bo jak to sytuacje lubią się powtarzać i odzwierciedlać na własnej skórze. A więc po co? Nie rób drugiemu, co Tobie nie miłe;-) Sądzę Ciebie według siebie!  A więc szanuj Siebie, a ktoś tak samo uszanuje Ciebie. Jakie to proste! Nie komplikujmy tego.

"Szacunek, to uznanie godności osoby ludzkiej - kogoś drugiego i swojej własnej. Zasadą jest tu wzajemność, gdyż każda osoba ma prawo do uszanowania (...) Aby szanować innych, trzeba jednak najpierw nauczyć się szanować siebie samego."                         
                                                                                                                                    Brigitte BeilMieliście sytuacje w Waszym życiu, gdzie były podobne do opisanych powyżej??? Jak zareagowaliście? Piszcie w komentarach, chętnie poczytam;-)
4 komentarze:

 1. Wielu ludzi nie wie co to szacunek do samego siebie- dlatego też nie szanuje innych ludzi.
  Szczerze mówiąc to chyba największy problem naszych czasów.
  Dziewczyny przede wszystkim nie potrafią siebie docenić, same siebie poniżają latając za facetami robiąc z siebie nie wiadomo kogo. Porażka jednym słowem... zaobserwowałam. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Dlatego też później jest jak jest. Wiec jak byłoby elegancko jakby ten szacunek jednak był bardziej brany pod uwage

  OdpowiedzUsuń
 3. Znam wiele osób, które nie znając osoby potrafią ją tak skomentować, ocenić i Bóg wie co jeszcze. Zawsze mnie to dziwi, staram się nie oceniać ludzi w różnych sytuacjach w których nigdy się nie znalazłam. Nie wiem jak sama bym się zachowała więc nie będę się wypowiadać.

  OdpowiedzUsuń
 4. czasem sytuacje z życia wzięte wystawiają Nas na próbę i wtedy poznajemy co to jest szacunek.

  OdpowiedzUsuń